Turystyczny raj

wycieczki sharm el sheikhwycieczki sharm el sheikhPodróż do Egiptu to marzenie wielu Polaków.

Kraj przyciąga swoją egzotyką, klimatem i oczywiście - zabytkami.

Idealne miejsce dla tych, którzy chcą po prostu odpocząć, zregenerować siły, popływać w basenie lub morzu i spróbować ciekawej kuchni.
Można pojeździć na wielbłądach, zanurkować na rafie, przeżyć wiele miłych chwil w zupełnie odmiennym miejscu.

Nic dziwnego, że mimo wielu zamieszek Egipt nadal ma swoich wiernych fanów, niektórzy wracają tutaj regularnie.

Poznaj historię tego miejsca

Strategiczne położenie Szarm el-Szejk doprowadziło do przekształcenia małej wioski rybackiej i utworzenia, po II wojnie światowej, egipskiej bazy marynarki wojennej. W 1956 roku podczas konfliktu z Izraelem Egipt stracił tę ówczesną osadę rybacką, która w 1957 roku powróciła do Egiptu.

Do 1967 r.

stacjonowały tu siły pokojowe ONZ. W obecnej dzielnicy Hadaba w roku 1960 mieścił się egipski garnizon wojskowy. W 1967 roku w jej okolicach nastąpiła blokada morska Cieśniny Tirańskiej, ogłoszona przez egipskiego prezydenta Nassera, uniemożliwiająca żeglugę izraelskich statków po Morzu Czerwonym.

Doprowadziło to do wojny z Izraelem, w wyniku której Izraelczycy zajęli półwysep Synaj wraz z Szarm el-Szejk (wówczas mała osada rybacka).

Z okazji jego zdobycia ułożono popularną izraelską piosenkę Szarm el-Szejk. Wkrótce Izraelczycy rozbudowali tę osadę.

Po roku 1967 powstało miasto.
Nazywało się Ofira (hebr: ??????) ? od biblijnej krainy Ofir. Nazwa ta była w użyciu do 1982 roku. Ofirę zamieszkiwało wówczas 500 żydowskich rodzin (ok. 2 tys. osób). 14 maja 1968 roku otwarto lotnisko wojskowe Sił Powietrznych Izraela pod hebrajską nazwą Ofira, a w 1976 roku otwarto cywilny port lotniczy Ofira. Głównym celem inwestycji Izraelczyków w tym miejscu było uniemożliwienie Egiptowi blokowania Cieśniny Tirańskiej oraz kontrolowanie szlaku drogowego pomiędzy Ejlatem a wybrzeżem Zatoki Sueskiej. Ważną rolę zaczęła odgrywać turystyka, bowiem wpływy z niej wykorzystywano do finansowania kosztów izraelskiej okupacji wojskowej i osadnictwa na Synaju. Pod koniec lat 70 XX w.
wybudowano port morski Szarm el-Szejk.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szarm_el-Szejk#Historia

Zima w Egipcie? Czemu nie

Ostatnio ceny wycieczek do Egiptu znacznie spadły.

Mimo wcześniejszych problemów, obecnie jest tam bardzo bezpiecznie.

Zresztą - nigdy zamieszki nie miały miejsca blisko ośrodków dla turystów.

Ten kraj jest wręcz idealny na zimowe wakacje - z dala od paskudnej pogody i zimna, mnóstwo Słońca, ciepło i morze - idealny pomysł na ferie zimowe lub święta.
Z pewnością warto zobaczyć ten kraj, poznać unikalne na skalę światową zabytki, czy też po prostu nic nie robić poza odpoczywaniem. .

Widok do druku:

wycieczki sharm el sheikh

Poprzednie wpisy:

Następne wpisy: