odzysk deszczówki

Poradnik na temat:

Woda występująca w przyrodzie

odzysk deszczówki
Woda jest jedną z najpospolitszych substancji we Wszechświecie.
Cząsteczka wody jest trzecią najbardziej rozpowszechnioną molekułą w ośrodku międzygwiazdowym, po cząsteczkowym wodorze i tlenku węgla9.
Jest również szeroko rozpowszechniona w Układzie Słonecznym: stanowi istotny element budowy Ceres i księżyców lodowych krążących wokół planet-olbrzymów, jako domieszka występuje w ich atmosferach, a przypuszcza się, że duże jej ilości znajdują się we wnętrzach tych planet.
Jako lód występuje także na części planetoid, a zapewne również na obiektach transneptunowych10. Woda jest bardzo rozpowszechniona także na powierzchni Ziemi.

Występuje głównie w oceanach, które pokrywają 70,8% powierzchni globu, ale także w rzekach, jeziorach i w postaci stałej w lodowcach.

Część wody znajduje się w atmosferze (chmury, para wodna).

Niektóre związki chemiczne zawierają cząsteczki wody w swojej budowie (hydraty ? określa się ją wówczas mianem wody krystalizacyjnej).

Zawartość wody włączonej w strukturę minerałów w płaszczu Ziemi może przekraczać łączną zawartość wody w oceanach i innych zbiornikach powierzchniowych, nawet dziesięciokrotnie11. Woda występująca w przyrodzie jest roztworem soli i gazów. Najwięcej soli mineralnych zawiera woda morska i wody mineralne; najmniej woda z opadów atmosferycznych.

Wodę o małej zawartości składników mineralnych nazywamy wodą miękką, natomiast zawierającą znaczne ilości soli wapnia i magnezu ? wodą twardą.

Oprócz tego wody naturalne zawierają rozpuszczone substancje pochodzenia organicznego, np.

mocznik, kwasy humusowe itp.Źródło:

Barwa wody

Kolor wody Lekko niebieski kolor wody wynika z pochłaniania przez nią promieniowania elektromagnetycznego z zakresu światła widzialnego odpowiadającego barwie czerwonej (światło czerwone jest absorbowane przez wodę ok. 100× silniej niż niebieskie18).
Maksimum silnej absorpcji przypada na 760 nm i ramię tego pasma wchodzi częściowo w zakres widzialny (.

Widok do druku:

odzysk deszczówki

Poprzednie wpisy:

Następne wpisy: